Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Data de inscriere : 16/04/2014

Astra - Petrolul  Empty Astra - Petrolul

Mesaj Scris de Mirell.R Mier Apr 16, 2014 11:37 pm

Astra - Petrolul  2805 2 - 1 Astra - Petrolul  1793

Astra Giurgiu a izbutit o calificare istorică în finala Cupei României, după dubla cu Petrolul, din penultimul act al competiției. După 0-0 la Ploiești, echipa lui Florin Marin a învins pe teren propriu, scor 2-1, după un gol reușit la ultima fază a meciului.

Prima parte a jocului a fost una echilibrată, fără ocazii la cele două porți. Ploieștenii au deschis scorul în minutul 22, după lovitura liberă bătută în bară de Albin și reluarea lui Tamuz, din fața porții.

Astra a suferit până la pauză și nu a reușit să înscrie în fața unui adversar mulțumit cu avantajul luat pe tabelă, astfel că după primele 45 de minute s-a intrat cu scorul de 0-1.

Gazdele au egalat prin Constantin Budescu (52), decarul giurgiuvean reluând din voleu centrarea lui Yahaya. Petrolul a rămas apoi în zece oameni, Morar primind două avertismente în numai cinci minute.

Golul victoriei, din ofsaid?
    Golul victoriei şi al calificării a venit în prelungiri (min. 90+4), când Budescu a executat o lovitură liberă, Junior Morais a trimis spre poartă, balonul a fost deviat şi a ajuns la Papp, care l-a trimis în plasă cu o lovitură de cap. Faza a fost, însă, suspectă de ofaid, iar Ion Crăciunescu spune că "lupii" au fost dezavantajați: "În momentul în care mingea a fost trimisă înapoi și șutată, jucătorul se găsea într-o poziție regulamnetară. Dar pe parcurs,, mingea a fost deviată de un coechipier la un jucător care nu avea între el și linia porții cel puțin doi adversari. De aceea eu consider că este ofsaid".

Astra se califică în premieră în finala Cupei, în timp ce Răzvan Lucescu pierde dramatic primul său meci pe banca prahovenilor.

ECHIPELE DE START:
    Astra: Lung - Măţel, Papp, Găman, Morais - Yahaya, Seto - Yoda, Budescu, De Amorim - Yazalde
    Antrenor: Florin Marin
    Petrolul: Pecanha - Achim, Geraldo, Hoban, Guilherme - Teixeira, De Lucas - Alcenat, Albin, Walter - Tamuz
    Antrenor: Răzvan Lucescu
    LIVE TEXT
    Astra - Petrolul  GHYQp6y
    Min. 90+5: Finalul partidei. Astra se califică la ultima fază a meciului în finala Cupei României !!!
    Min. 90+4: GOOOL ASTRA !!! Lovitură liberă pentru Astra bătută de Budescu, balonul ajunge la 16 metri, este deviat apoi de Morais și ajunge în fața porții la Papp, care îl învinge pe Pecanha printr-o lovitură de cap. Faza golului este suspectă de offside
    Min. 90+3: Cartonaș galben, Hoban. Lovitură liberă periculoasă pentru Astra
    Min. 90+2: Cartonaș galben pentru Geraldo
    Min. 89: Camara trage de la distanță, reține însă Lung
    Min. 86: Schimbare Astra: Iese Yoda, intră Ivanovski
    Min. 85: CARTONAȘ ROȘU! Morar este eliminat după un fault dur comis asupra lui Enache
    Min. 81: Schimbare Petrolul: Iese Albin, intră Morar. Atacantul este avertizat pentru tragere de timp
    Min. 77: Schimbare Astra: Iese Yazalde, intră Enache
    Min. 76: Contraatac al Astrei, Yoda șutează la colțul scurt de la aproximativ 18 metri, dar Pecanha intervine iar excelent
    Min. 72: Schimbare Petrolul: Iese Tamuz, intră Camara
    Min. 68: Schimbare Astra: Iese De Amorim, intră Alibec
    Min. 65: Morais șutează pe centrul porții, Pecanha reține în doi timpi
    Min. 61: Schimbare Petrolul: Iese Walter, intră Romario
    Min. 55: Seto trage de la distanță, dar Pecanha e atent și respinge în corner. Petrolul este dominată la Giurgiu!
    Min. 53: GOOOL ASTRA !!! Yahaya centrează din partea dreaptă și Budescu înscrie cu o execuție frumoasă din careu, de lângă Hoban
    Min. 51: Astra a început mai bine partea a doua a meciului, dar jucătorii lui Lucescu stau bine în teren și încearcă să lovească pe contre
    Min. 46: Începe repriza secundă
    Min. 45: Finalul primei reprize
    Min. 40: Budescu trage pe jos din careu, la colțul scurt, însă Pecanha reușește să rețină balonul
    INFO - Suporterii Petrolului intră în conflict cu fanii gazdelor după faza din minutul 35, însă spiritele sunt repede calmate de jandarmi
    Astra - Petrolul  VBN607P

Min. 35: Astra cere penalty după un duel în careu între Yazalde și Guilherme. Cristi Balaj lasă însă jocul să continue
    Min. 32: Yoda încearcă să profite de ezitările lui Achim și Pecanha din careu, dar trimite la o palmă de buturile adverse
    INFO - Adrian Mutu, accidentat, urmărește meciul de la marginea terenului, alături de Dinu Gheorghe
    Min. 25: Morais șutează din afara careului, însă balonul deviat trece puțin pe lângă poarta oaspeților
    INFO - La acest scor, Astra are nevoie de două goluri pentru se califica în finala Cupei
    Min. 22: GOOOL PETROLUL !!! Albin bate excelent o lovitură liberă de la mare distanță, balonul lovește bara transversală, iar apoi Tamuz înscrie nemarcat, printr-o lovitură de cap

Astra - Petrolul  PxNrxrf
    Min. 21: CARTONAȘ GALBEN! Papp vede primul avertisment al meciului, pentru un fault la Albin
    Min. 18: Petrolul are o perioadă mai bună la Giurgiu, dar ocaziile lipsesc deocamdată de ambele părți
    Min. 15: Albin centrează de pe partea stângă, dar Morais este pe fază și respinge în corner într-o situație grea pentru echipa sa
    Min. 10: Duel echilibrat în primele minute, jocul are însă de suferit și datorită faptului că a plouat torențial înaintea partidei
    Min. 1: Începe meciul

Sursa : Astra - Petrolul  Digisport

Data/ora curentă este: Dum Iun 02, 2024 4:33 pm